Kruhový objezd

Víceproudý kruhový objezd S i BEZ průběžného pruhu

Dopravní situace věnující se nepozornosti na silnicích a nebezpečí na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla jsou financovány z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Animaci je možné sdílet a využívat v dalších vzdělávacích projektech zdarma.

Financováno z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

Pro počítače jsme kromě této animace připravili také mód pro učitele autoškol a test.

Nebezpečné situace

Přednost v jízdě

U víceproudých kruhových objezdů S průběžným pruhem mohou řidiči jedoucí v pravém pruhu na kruhový objezd vjet a přednost vozidlům jedoucím po kruhovém objezdu nedávají.

víceproudých kruhových objezdů BEZ průběžného pruhu musí řidiči přijíždějící ke kruhovému objezdu dát přednost všem vozům jedoucím po kruhovém objezdu.

Opouštění kruhového objezdu

Při opouštění kruhového objezdu je povinné použití blinkrů a současně respektování přikázaného směru jízdy.

Přejíždění z pruhu do pruhu

Pro změnu pruhu platí na kruhovém objezdu obecné pravidlo, tj. neohrozit a neomezit řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí a dávat znamení o změně směru jízdy (včas).

Kruhový objezd s více vjezdy než výjezdy

Kruhový objezd s dopravní značkou uvnitř křižovatky

Jak to dělat správně

Kruhový objezd je křižovatka jako každá jiná. Je řízena značkami nebo zde platí přednost zprava.

Při vjezdu na kruhový objezd:

  • dbáme zvýšené opatrnosti,
  • nedáváme znamení o změně směru jízdy.

Při jízdě po kruhovém objezdu platí pravidla pro jízdu po silnici a víceproudé silnici, tj. dáváme znamení o změně směru jízdy, pokud přejíždíme z pruhu do pruhu.

Při výjezdu z kruhového objezdu dáváme včas znamení o změně směru jízdy a pozor na chodce na přechodech, které často „kruháky“ lemují.

Co říká zákon

Řidič vjíždějící na kruhový objezd označený dopravními značkami „Kruhový objezd“ společně se značkou „Dej přednost v jízdě!“ nebo značkou „Stůj, dej přednost v jízdě“ musí dát přednost v jízdě vozidlům a jezdcům na zvířatech jedoucím po kruhovém objezdu a organizovanému útvaru chodců a průvodci vedených a hnaných zvířat se zvířaty jdoucími po kruhovém objezdu.

Při vjíždění na kruhový objezd a jízdě po kruhovém objezdu, nepřejíždí-li z jednoho jízdního pruhu do druhého, řidič nedává znamení o změně směru jízdy; při vyjíždění z kruhového objezdu řidič je povinen dát znamení o změně směru jízdy.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení105Průměrné hodnocení2.7
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka