Na co si dát pozor při koupi vozu z hlediska bezpečnosti

Bezpečný interiér automobilu

Z hlediska bezpečnosti je to zajisté kontrola VIN a historie vozu a hlavně neduhy, které bezpečnost toho daného vozidla přímo ovlivňují. Různé modely vozů trpí na rozličné problémy. Proto je před koupí konkrétního vozu dobré projít recenze a diskusní fóra věnující se konkrétnímu požadovanému modelu a při prohlídce vozu se zaměřit na problémové části.

Doporučujeme nechat zkontrolovat vůz v autorizovaném servisu nebo odborníky, kteří vědí, co kontrolovat. Obecně se ale jedná o několik míst, na které si dát pozor.

Karoserie

Rez na karoserii a podvozku značí, že materiály již nemají původní vlastnosti a mohou tak způsobit chyby fungování vozidla (např. při průjezdu zatáčkou nebo prudkém brzdění), nebo dokonce nehodu.

Při nehodě pak zkorodovaný materiál chrání hůře než zdravý. Rez je možné objevit již pouhým okem. Začínající rez se projevuje pupínky na laku nebo jeho odlišnou barvou. Stejně tak poznáte neodborné opravy a tmelení.

Rez karoserie

Rez se často objevuje na lemech blatníků

Rez karoserie

Rez na podvozku zjistíte jen pohledem zespodu

Zda je vozidlo po nehodě nebo má jiné konstrukční vady, poznáte podle lícování a spojů jednotlivých dílů. Pokud je různá mezera mezi dvěma díly (např. kapotou a blatníkem) na začátku a konci, je jasné, že něco nesedí.

Stejně tak, pokud je na jedné straně vozu jiný spoj (svár) než na druhé. Spoje musí být symetrické, jinak byl vůz opravován. Neváhejte proto vyjmout koberečky a podívat se na spoje, hlavně u starších vozů.

Sjeté pneumatiky

Kola, tlumiče a brzdy

Kvalitní a nesjeté pneumatiky, správná sbíhavost a dobře fungující brzdy jsou nezbytností.

Jednoduchým testem je rozjet se, volant držet lehce a prudce zabrzdit. Pokud volant „táhne“ ke straně nebo se ozývají podivné zvuky, něco není v pořádku.

Kontrolka chyby motoru

Elektronika

Z „elektronických“ prvků vozu je dobré zkontrolovat, jestli nejsou některé obvody vyřazené, odebrané, překlenuté apod. Nekvalitně vyměněný airbag nebo odstraněná kontrolka chyby motoru vás přijdou draho, a navíc mohou být velmi nebezpečné. Základním ověřením je zapnutí klíčku a kontrola rozsvícení a následné postupné zhasnutí všech kontrolek. Pokud se některá kontrolka na začátku nerozsvítí anebo některá následně nezhasne, je potřeba podrobnější kontrola u odborníků.

Před koupí vozu důrazně doporučujeme kontrolu odborníkem a nepodcenit kontrolu smlouvy. Můžete tak předejít mnoha budoucím problémům.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení78Průměrné hodnocení4.5
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka