Jídlo, pití, kouření a nepozornost

V některých zemích je stejně jako používání mobilu za jízdy zakázané také jíst nebo kouřit. Společně s pitím jde o další zdroj odvedení pozornosti od sledování provozu.

Projekt "Nepozornost" byl financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Animace je možné sdílet a využívat v dalších vzdělávacích projektech zdarma.

Financováno z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů
Jídlo, pití, kouření a nepozornost

U chodců se nejedná o tak zásadní problém, přesto doporučujeme vždy zastavit a najíst se nebo napít v klidu.

Na kole, nebo koloběžce, kde jsou potřeba obě ruce je to velmi nebezpečné. U variant těchto vozítek s motorem se nebezpečí násobí. Pokud zabere motor a vy řídíte jen jednou rukou, můžete mít velký problém. Řiďte oběma rukama a sledujte provoz.

Když to spadne…

Samostatnou kapitolou je hledání jídla, pití nebo cigaret, umazání se nebo polití, nebo dokonce řešení spadnuté zapálené cigarety. Vždyť při nekoukání na cestu po dobu 5 s při padesátce ujedete 70 m.

Útlum mozkové činnosti

Další nevýhodou jezení za jízdy je přesun krve do žaludku při trávení, a tím útlum aktivity mozku, a proto i pozornosti. Pozornost ovlivňuje jak přejedení, tak hladovění. Jezte lehká dobře stravitelná jídla, a ne za jízdy. Vždy si raději zastavte a rovnou se i protáhněte.

Jídlo, pití, kouření a nepozornost
Jídlo, pití, kouření a nepozornost

Nepozornost je častou příčinou dopravních nehod, včetně těch tragických.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení9Průměrné hodnocení4.1
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka