Výhled a nepozornost

Dobrý výhled je jednou z nejdůležitějších součástí silniční bezpečnosti a má vliv na nepozornost. Pokud nevidím, nemůžu reagovat.

Projekt "Nepozornost" byl financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Animace je možné sdílet a využívat v dalších vzdělávacích projektech zdarma.

Financováno z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů
Výhled a nepozornost

Kapuce

Podívejte se, jak omezuje výhled chodci obyčejná kapuce. V kombinaci s kšiltovkou se může výhled zmenšit na polovinu. Pak je velmi snadné přehlédnout téměř cokoliv.

Pozor také na sluneční brýle s mohutnými nožičkami. Ty mohou omezit přirozený rozhled do stran. Na kole nebo koloběžce je to ještě horší, protože se pohybujete rychleji a je proto potřeba také rychleji reagovat. No a když nevidíte, tak reagovat nemůžete.

Výhled a nepozornostDostatečný výhled z vozidla

Někteří řidiči omezují výhled z vozidla různými ozdobami na vnitřním zrcátku, držákem s mobilem v zorném poli apod.

Také špatně očištěná skla a zrcátka jsou pro výhled zásadní. Hrozí přehlédnutí např. chodce a tragédie je tu hned. Také proto je omezování výhledu z vozu zakázané zákonem a hrozí pokuta.

Mlžení oken za deště nebo v zimě omezuje dostatečný výhled z vozu. Nastavte si ofuk (větrák) klimatizace nebo topení v dostatečné intenzitě přímo na okno.

Ještě horší výhled je při nedostatečném očištění vozu v zimě. Sníh a led na vozidle je velmi nebezpečný nejen pro výhled, ale také při odlétnutí z vozu.

Toto všechno můžete ovlivnit. Je potřeba ale také předvídat a předcházet omezenému výhledu např. oslněním sluníčkem.Nepozornost je častou příčinou dopravních nehod, včetně těch tragických.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení9Průměrné hodnocení4.9
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka