Mobilní telefon a nepozornost

Mobilní telefon je nedílnou součástí naší doby, výborným pomocníkem, ale také zdrojem nebezpečí. Lidé používající telefon v silničním provozu způsobují řadu dopravních nehod, a to jak chodců a cyklistů, tak řidičů automobilů.

Projekt "Nepozornost" byl financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Animace je možné sdílet a využívat v dalších vzdělávacích projektech zdarma.

Financováno z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů
Mobil a chodec

Mobil a chodec

Pokud chodec kouká do telefonu, a navíc ještě poslouchá hudbu, vůbec nevnímá, co se děje kolem. Pokud pak např. padne zelená, automaticky vyrazí na přechod. Vždy je ale potřeba se rozhlédnout. Někdo může udělat chybu nebo mohou mít zelenou i auta odbočující doprava.

Mobil a cyklista

U cyklistů je nebezpečí ještě větší, protože se pohybují větší rychlostí a za dobu nepozornosti ujedou mnohem delší vzdálenost. Hrozí tak nehoda s ostatními účastníky silničního provozu i např. na nerovnostech, do nepohyblivých překážek jako zaparkovaná auta, zábradlí apod. Také proto je pro všechny řidiče, tedy i cyklisty a koloběžkáře zakázáno za jízdy držet telefon.

Mobil a řidič

Mobil a řidič

V autech je situace ještě horší, protože jedou nejrychleji. Jen nalezení kontaktu a vytočení čísla trvá v průměru 5 s. Při rychlosti 50 km/h za tuto dobu ujedete 70 m. Při devadesátce 110 m a stotřicítce na dálnici dokonce 180 m.

Psaní zpráv, sledování sociálních sítí nebo dokonce focení či natáčení videí je ještě více nebezpečné.

Nepoužívejte telefon v silničním provozu. Je lepší vždy zastavit, a to i jako chodec, ať do něčeho nevrazíte.

 

Nepozornost je častou příčinou dopravních nehod, včetně těch tragických.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení18Průměrné hodnocení4.9
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka