Dětské autosedačky

Dětské autosedačky

Dětské autosedačky chrání ty nejmenší pasažéry v případě nehody. Pokud jedou děti bez dětské sedačky, podstupují 11x vyšší riziko tragických následků, než kdyby jely v dětské sedačce. Při jízdě v obci je toto riziko dokonce 23x vyšší.

Používání dětských sedaček je povinné (dané zákonem), tj. i ve městech (nízkých rychlostech) a na krátkých vzdálenostech. Dětské autosedačky je možné umístit na místo ve vozidle vybaveného zádržným bezpečnostním systémem (bezpečnostním pásem). Používání dětských sedaček je již naštěstí běžnou součástí cestování automobilem. Nejdůležitější je však správné použití dětské autosedačky.

Důležité jsou

  • výběr správného typu,
  • správná instalace do automobilu,
  • správné poutání dítěte,
  • seřízení pásů,
  • seřízení hlavové opěrky.

Pro větší a spolehlivější ochranu dětí jsou v automobilech úchyty pro dětské bezpečnostní sedačky systému Isofix, které umožňují snadnou instalaci sedačky do vozidla a zároveň zajišťují její pevné uchycení ke karoserii. Navíc jsou častokrát doplněny o úchyty TopTether na zadní straně sedadla, případně v zavazadlovém prostoru. Tyto úchyty omezují rotační pohyb dětské sedačky a v případě nehody tak zpomalují pohyb dítěte směrem kupředu.

Přeprava dětí v autosedačkách platí pro děti, jejichž tělesná výška nepřevyšuje 150 cm. Zákonem povolené výjimky jsou přeprava dětí bez využití dětských autosedaček ve vozidlech policie, hasičského záchranného sboru, zdravotnické záchranné služby, Horské služby nebo taxislužby.

Normy

Kategorie sedaček se podle bezpečnostní normy ECE R44 (oranžový štítek na sedačkách) dělí podle hmotnosti dítěte:

  • 0 do 10 kg
  • 0+ do 13 kg
  • I od 9 do 18 kg
  • II od 15 do 25 kg
  • III od 22 do 36 kg

Kategorie 0 a 0+ jsou známá "vajíčka", další kategorie pak klasické dětské autosedačky.

Od roku 2013 platí také nová bezpečnostní norma i-Size (ECE R129). Tato norma je novější, přísnější a proto jsou autosedačky splňující tuto normu bezpečnější.

Podle nové normy se autosedačky testují také na boční nárazy, musí míz Isofix, do 15 mesíců věku dítěte musí být přepravováno proti směru jízdy (u starší normy ECE R 44 jen do 9 kg) a hlavně jsou sedačky kategorizovány podle výšky, která je pro volbu sedačky důležitější než váha.

Pokud však vyberete správnou autosedačku pro Vaše dítě a správně ji použijete, jsou obě normy dostatečné. Nová norma má usnadnit výběr a obecně zlepšit jejich kvalitu.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení159Průměrné hodnocení4.2
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka