Při dopravní nehodě pracují emoce. Vím to z vlastní zkušenosti. Snažte se proto být v klidu. Pokud se nikomu nic nestalo, jsou to jen plechy.
Ve stresu ale děláme snadněji chyby, a proto přinášíme názorný a podrobný návod, jak vyplnit Evropský formulář o dopravní nehodě (ke stažení zde, PDF 65 kB).
Pokud se stala nehoda jen dvou aut, postačí Vám jeden formulář. Pokud více aut, bude potřeba více formulářů.
Každá ze stran si pak nechá jeden výtisk, tj. viník, poškozený a pojišťovna. Proto jsou originál formuláře propisovací. Pokud je máte, nezapomeňte při vyplňování přitlačit na pero, aby byly texty dobře čitelné na všech kopiích.
Návod vyplnění záznamu o nehodě
- Datum a čas nehody – čas vyplňte co nejpřesněji, ideálně na minuty
- Místo nehody – v obci i názvy ulic a čísla popisná, mimo obec číslo silnice a kilometr (podle kilometrovníku) + obrázek kilometrovníku
- Zranění vč. lehkého – zde uveďte jména osob, které byly při dopravní nehodě zraněn. Pozor, při zranění je nutné volat Policii!
- Věcná škoda na jiných vozidlech nebo předmětech – pokud byly při nehodě poškozena nějaká další vozidla nebo jiné předměty (dopravní značka, lampa, svodidlo, plot, …) Zde je nutné odhadnout případnou škodu a pokud přesáhne 100 000 Kč, tak volat Policii.
- Svědci – svědci jsou výborní pro případné rozdíly v pohledu na nehodu oběma zúčastněnýma řidiči.
- Pojistník / pojištěný – majitel vozu, který uzavřel smlouvu s pojišťovnou (povinné ručení nebo havarijní pojištění). Je nutné uvést celé jméno a adresa, telefon nebo e-mail, případně oboje.
- Vozidlo – popis vozidla z osvědčení o technické způsobilosti vozidla (malý techničák)
- Pojistitel – název pojišťovny a adresa pobočky, číslo smlouvy a zelené karty a od kdy do kdy je platná. Pokud je vozidlo pojištěné havarijně, tak zaškrtnout příslušné pole.
- Řidič – všechny požadované údaje z řidičského průkazu a kontakty.
- Označte šipkou body vzájemného střetu na vozidle A i B – šipkou vyznačte, které části vozu byly poničeny, včetně směru, z kterého bylo nabouráno.
- Viditelné poškození na vozidla A i B – slovní popis, co je na vozech poškozeno
- Okolnosti nehody – zaškrtněte všechny body, která platí pro jednotlivá vozidla
- Nákres nehody v okamžiku střetu – co nejpřesněji zakreslete nehodu, včetně směru jízdy vozidel před nehodou, dopravních značek, semaforů včetně svítících světel (červená, oranžová, zelená), názvy ulic atd.
- Vlastní poznámky – prostor pro pohled na nehodu obou řidičů
- Podpisy řidičů – jsou nutné podpisy obou řidičů
Důležité je také pořídit fotodokumentaci jak nehody, tak všech dokladů.
Nehodu co nejdříve nahlaste své pojišťovně a předejte jí vyplněný záznam o nehodě a všechny důkazy (fotografie, videa …).
Přejeme Vám bezpečné cesty bez nehod.